NáhrdelníkNáhrdelník je klasický šperk, který se nosí většinou kolem krku. Může být buď kovový a pevný, anebo jej tvoří perly, korálky a mušle, navlečené na šňůře či řemínku. Těsnější náhrdelníky jsou opatřeny pevným závěrem, volnější se navlékají přes hlavu. Pevný náhrdelník má obvykle tvar kruhu a je tvořen dutou trubičkou z drahého kovu. Uprostřed mívá drobnou stěžejku (pant), naproti němu je zasouvací pružný závěr (šnapr). Některé africké kmeny navlékají pevné náhrdelníky dětem, takže se nedají sejmout, a jak děti dorůstají, přibývají další a další kruhy, které pak drží hlavu pevně vzpřímenou.

Náhrdelníky z mušlí a jiných drobných předmětů, navlečených na řemínku nebo šňůrce, patří k nejstarším šperkům vůbec. Nejstarší zachované zbytky, provrtané mušle nebo zvířecí zuby, jsou až 100 tisíc let staré. Z předhistorické doby známe také barevné korálky z pálené hlíny a později ze skla, které se navlékaly a nosily jako náhrdelníky. Už ve starověku se nosily šňůry perel, buď zhruba stejně velikých, nebo uspořádaných podle velikosti. Od středověku se objevují červené a růžové korále, buďto broušené nebo v přirozeném tvaru úlomků. Perly i korále však byly velmi drahé a nejrozšířenější byly „korále“ skleněné, které v poslední době nahrazují výlisky z umělých hmot.

Zvláštním druhem náhrdelníku jsou ozdobné kovové řetězy a řetízky, na něž se navlékaly různé přívěsky a plakety, někdy i k rituálním účelům. Samostatné ozdobné řetězy jako náhrdelníky mohou mít jednoduchá oka, ale mohou být i daleko složitější. Velmi oblíbené byly ve 20. století tzv. waleské řetězy, které vypadají jako kroucená šňůra, vyrábějí se ale z dutých kruhových oček, vždy po dvou k sobě spájených.

Hledáte kvalitní a pěkné šperky jako vánoční dárek? Chirurgická ocel je nejlepší slitinou pro výrobu šperků zejména pro její vlastnosti.Náhrdelníky v historii

Náhrdelník je šperk, který se nosí okolo krku. Základ výroby tvoří buď kovová pevná trubička, řetízek nebo kožená (případně jiná) šňůrka. Do nedávna si vědci mysleli, že nejstarší náhrdelník pochází z dob 40 tisíc let před naším letopočtem, avšak další archeologické nálezy hovoří o možném výskytu náhrdelníku ještě o 35 tisíc let dříve. Později, okolo 2500 let před naším letopočtem, se náhrdelníky vyráběly ze zlata. Zlatý šperk pochází z pozdějšího sumerského období, kdy se používaly i další kovy (například měď).

Šperkařství starých Egypťanů bylo ještě více vyvinuté, jejich náhrdelníky tvořily mnohdy velmi složité vzory, nosily se dokonce hrudní náhrdelníky – zvláště mezi bohatými, kteří s nimi často ulehali do hrobu. Šperky pokryté bohatým zdobením patřily k celkovému oděvu a vizáži daného Egypťana. Popularita náhrdelníků přetrvala až dodnes, především díky jejich schopnosti upoutat pozornost a výrazně dokreslit dekolt. Náhrdelník elegantně a nenápadně přitáhne mužské oči na dámské přednosti a zároveň zakryje případné nedostatky. Stejně jako každý šperk, i náhrdelník může nabývat rozličných kvalit. Použité materiály a preciznost jejich zpracování však úměrně určuje výslednou cenu šperku.

Například náhrdelníky pokryté diamanty nenajdete s cenou pod několik jednotek až stovek tisíc korun. Oproti tomu náhrdelník z bižuterie, kde je na kůži připevněn jednoduchý perleťový přívěsek vyjde maximálně na několik stovek korun. Volba šperku pak závisí na tom, při jaké příležitosti bude nošen.

Chirurgická ocel a šperky z chirurgické oceli za jedinečné ceny pouze v e-shopu Vyberšperky.cz. Nabízíme šperky zlaté, swarovski šperky, náušnice, piercing, prsteny a další. Vše za bezkonkurenční ceny. Luxusní dámské hodinky za super ceny pouze v našem e-shopu. Skvělé ocelové šperky, které dotvoří Vaši osobnost. Luxusní pera od známých výrobců.

Materiály na výrobu náhrdelníků

Jako každý šperk, i náhrdelníky se vyrábí z mnoha různých materiálů. Základ, který obepíná krk běžně tvoří kovové trubičky (pevné náhrdelníky), kovové řetízky nebo jiné šňůrky (např. kožené). Zdobení obstarávají například vytvarované kovové přívěsky, perly, perleťové přívěsky a mnohé další ozdůbky.

Perleť

Perleť je v dnešní době již tradičním materiálem používaným ke zdobení šperků. Perleťové náhrdelníky duhově hrají všemi barvami díky průchodu světla, které se skládá v jemné lupínkaté struktuře perleti. Perleť vzniká ve vnitřní vrstvě ulit a lastur z mikrokrystalků aragonitu (CaCO3). Barvy perleti určují výslednou barvu celé perly, která vznikne nabalováním různých vrstev okolo cizího tělíska usazeného v perlorodce.

Perla

Jak už jsme zmínili, perla vzniká uvnitř perlorodky reakcí na cizí tělísko (např. zrnko písku). Tělo perlorodky začne pomalu obalovat předmět ektodermem a látkami tvořícími schránku, nakonec také perletí. Konečný tvar perly určuje především její umístění v těle lastury, obvykle se jedná o dokonalou kouli, ale může vzniknout i perla přirostlá ke stěně lastury (ovál) nebo perla se zcela nepravidelným tvarem. V lastuře zpravidla vznikne jedna perla, pouze ojediněle dvě a více.

Stříbro

Stříbro je jedním z nejpoužívanějších materiálů pro výrobu šperků vůbec. Jeho přitažlivě lesklý vzhled a relativně vysoká odolnost a skvělá kujnost stříbro přímo předurčují ke zpracování ve šperkařském průmyslu. Proto se populárními staly i stříbrné náhrdelníky.

Přívěsky v historii a dnes

Přívěsky byly součástí lidského života již od počátku civilizace. Od počátku věků lidé dělali díry do pěkných kamenů a prostrkovali skrz vzniklý otvor šňůrky pro uchycení na krk. Se zlepšováním dovedností se obyčejné kameny začaly opracovávat do různých zajímavých tvarů. Také mušle byly využívány pro tvorbu přívěsků, dokonce se ke stejnému účelu používali i sušení mořští koníci. Často se také tvořily přívěsky spojením více kamenů či jiných ozdob na jednom provázku, aby tak lépe upoutaly pozornost. Později se samozřejmě začaly vyrábět přívěsky z nejrůznějších kovů a dalších materiálů.

Častými motivy přívěsků byla zvířata, a to především ve starém Egyptě, kde hrála důležitou roli. Na přívěscích tak můžeme vidět skaraby nebo různé ptáky jako například supy. Dnes říkáme přívěsek i různým ozdůbkám, které si zavěsíme na klíče nebo mobilní telefon. Nejsou výjimkou však ani přívěsky na batohy, zipy a mnohé další.

Pod slovem přívěsek si ale nejčastěji vybavíme právě šperk, jenž visí na řetízku či šňůrce kolem krku. Materiály pro výrobu přívěsků jsou dnes obrovsky různorodé a jejich výběr je téměř nekonečný stejně jako výběr tvarů, motivů, stylů a barev. Existují obyčejné ocelové přívěsky, umělé, ale také stříbrné a zlaté osazené diamanty nebo jinými drahými kameny. Sortiment nabízí opravdu nepřeberné množství šperků a jejich variací včetně přívěsků mnohých provedení. Od kvality výroby a použitého materiálu se samozřejmě odvíjí také cena daného šperku – zlatý přívěsek bude jistě dražší než obyčejný ocelový. Cena také geometricky roste, pokud je přívěsek osazen například diamantem.


Reklama:


Náušnice z bílého zlata - trend tohoto roku. Svítící tyčinky a náramky na Vaší párty za perfektní ceny.
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!